Send tip
vælg dit sprog: ENGELSK / DANSK
 
Leksikon FAQ Brevkassen Ung til ung Mest til læreren Blogs Links Medlemsnet Hvem står bag Til professionelle
Hvordan? Hvem?
Hvordan bliver man narkoman? - Hvem bliver narkoman?
Besøg også disse sider, de forklarer måske bedre, hvordan og hvorfor. 

                       Klik her  Peter  Jim   Anonym
Det kan man ikke give et helt præcist svar på.

Der er nogle der forsøger at forklare afhængighed af et stof, alkohol eller narkotika, ved at sige at de mennesker, der er afhængige, har nogle gener - noget medfødt, som gør, at de bliver tiltrukket af stofferne.

I USA bruges der en del penge på at bevise denne sammenhæng mellem biologisk arv og afhængighed.

I Danmark og Vesteuropa er den mest udbredte opfattelse, at afhængighed og misbrug er afhængig af den sociale arv.

Hvis man spørger de narkomaner, som vi kender, så vil du få flere forskellige svar.
Vi bringer her nogle narkomaners svar på, hvordan de blev narkomaner.

Skal vi komme med en enkelt faktor, som man finder hos en stor del af narkomanerne, så er det, at narkomanen på et eller andet tidspunkt, har været udsat for svigt.

Det vil sige, narkomanen som barn eller ung har været afhængig af voksne, som har svigtet - ikke taget sig ordentligt af barnet.

Det kan være børn, som forældrene ikke har magtet at opdrage, børn af forældre der selv havde stof- eller alkoholproblemer, børn der blev udsat for andre former for svigt fra de voksnes side.

Udover at børnene har været udsat for svigt, skal de selvfølgelig også have haft mulighed for at komme i kontakt med stofferne, men det er jo ikke særligt svært i dagens Danmark.

De fleste unge vælger også at ryge hash, tage Ecstasy og andre stoffer, fordi så føler de, at de er med i en gruppe, så er man en del af noget, man er ikke alene.

Hvem der bliver narkoman, kan man ikke sige noget entydigt om.
Der er dog en tendens til, at det har været dem fra de socialt dårligst stillede miljøer, som fylder mest i statistikken.

Børn og unge fra alle miljøer har dog mulighed eller risiko for at blive narkomaner. Det afhænger af baggrund (svigt), og en masse andre faktorer. Men læs beretningerne.